فرایند اهدای تخمک به طور دقیق در مراکز معتبر

 • dr.yavari تاریخ شروع
 • قبل از اینکه هر آزمایش فشرده پزشکی، روانشناختی یا ژنتیکی بر روی اهدا کننده انجام شود، ابتدا باید توسط گیرنده از نمایه های پایگاه های آژانس یا کلینیک ها (یا در کشورهایی که اهدا کنندگان ناخواسته باقی مانده اند، انتخاب شوند) دکتر دریافت کننده بر اساس شباهت جسمی و روحی آنها به زن گیرنده است).
  این به دلیل این واقعیت است که تمام معاینات ذکر شده گران هستند و سازمان ها باید ابتدا تائید کنند که قبل از سرمایه گذاری موفقیت تضمین شده باشد.
  هر اهدا کننده باید معاینه پزشکی کامل را انجام دهد، شامل امتحان لگن، خون کشیدن برای بررسی سطح هورمون و آزمایش بیماری های عفونی عامل Rh، نوع خون و سونوگرافی برای بررسی تخمدان ها، رحم و لگن و سایر ارگان ها سابقه خانوادگی تقریبا سه نسل گذشته نیز مورد نیاز است.
  تست ژنتیک معمولا در اهدا کنندگان انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها موتاسیون (مثلا فیبروز کیستیک) را حمل نکنند که می تواند به فرزندان منتقل شود.

  هنگامی که غربالگری کامل و یک قرارداد قانونی امضا می شود، اهدا کننده چرخه کمک مالی را، که معمولا بین سه تا شش هفته طول می کشد، آغاز می کند.
  روش انتقال تخمک شامل چرخه اهدا کننده تخمک و چرخه دریافت کننده می باشد.
  قرصهای کنترل قلب در طی چند هفته اول فرایند اهداء تخمک به منظور هماهنگ سازی چرخه اهدا کننده با گیرنده، و پس از آن یک سری از تزریق هایی که عملکرد طبیعی تخمدان های اهدا کننده را متوقف می کنند، تجویز می شود.
  این تزریق ها ممکن است به صورت روزانه به مدت یک تا سه هفته انجام شود.
  بعد، هورمون های تحریک کننده فولیکول (FSH) به اهدا کننده برای تحریک تولید تخمک داده می شود و تعداد تخمک های بالغ تولید شده توسط تخمدان ها را افزایش می دهد.
  در طول چرخه، اهدا کننده اغلب توسط یک پزشک با استفاده از آزمایش خون و آزمایش های اولتراسوند برای تعیین واکنش اهدا کننده به هورمون ها و پیشرفت رشد فولیکول ها نظارت می شود.
  egg-donation1.jpg

  هنگامی که پزشک تصمیم می گیرد که فولیکول ها بالغ باشند، او تاریخ و زمان را انتقال تخمک تعیین می کند.
  تقریبا 36 ساعت قبل از انتقال، اهدا کننده باید آخرین تزریق هورمون HCG را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود تخمک هایش آماده برداشت می شوند.
  انتقال تخمک طی یک عمل سرپایی انجام می شود که 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.
  یک سوزن هدایت شده توسط سونوگرافی از طریق مهبل وارد می شود تا فولیکول های هر دو تخمدان را جذب کند که تخمک ها را استخراج می کند.
  پس از استقرار در یک اتاق بهبودی برای یک یا دو ساعت، اهدا کننده آزاد می شود.
  اهداکنندگان روز بعد از انتقال ، بدون هیچ مشکلی میتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

  نتایج : با کمک اهدای تخمک، زنانی که در سال های باروری یا یائسگی هستند، هنوز هم می توانند باردار شوند.

  انگیزه گیرنده تخمک اهدایی

  زنان می توانند به اهدای تخمک کمک کنند زیرا تخمدانها ممکن است قادر به تولید تعداد قابل توجهی از تخمک های زنده نباشند. زنان ممکن است نارسایی زودرس تخمدان را تجربه کنند.
  برخی از زنان ممکن است بدون تخمدان متولد شوند.
  تخمدانهایی که توسط شیمی درمانی یا پرتودرمانی آسیب دیده اند، دیگر نمیتوانند تخمک سالم تولید کنند.
  زنان قدیمی تر با ذخایر تخمدان کاهش یافته و یا زنان مسن که در معرض یائسگی قرار می گیرند نیز می توانند به اهدای تخمک باردار شوند.

  انگیزه اهدا کننده تخمک

  هرچند اهدا کنندگان ممکن است به دلایل پولی و آلتوسویی انگیزه دهند، سازمان های اهدای تخمک تمایل دارند و ترجیح می دهند که اهدا کنندگانی را انتخاب کنند که به طور جدی تخمک را به دلایل آلتوری ارائه می دهند.
  مبلغی به اهدا کنندگان بدون در نظر گرفتن تعداد تخمک هایی که تولید می کنند، پرداخت می شود. اگر تخمک های اهدا کننده دارای سابقه قابل اعتماد و در نتیجه گیرنده باردار شود هزینه بهتری دریافت میکنند.
  اهدا کننده تخمک
  روش های اهدا کننده و داروهایی که به او داده می شود، مشابه روش ها و داروهای مورد استفاده در IVF هستند .
  و عوارضی مشابه ولی سطحی تر از IVF رادارد: مانند ، خونریزی در انتقال تخمک و واکنش به هورمونهایی که برای ایجاد هیروولاسیون (تولید بیش از یک تخمک)، سندرم هیپرستولاسیون تخمدان ( OHSS) و به ندرت، نارسایی کبدی که احتمال آن خیلی اندک است.

  به نظر می رسد که چرخه اهدای تکراری تخمک باعث ایجاد تشدید تخمدان نمی شود، که نشان دهنده عدم وجود کمبود هورمون ضد مولرین (AMH) در چنین زنان است.
  دریافت کننده تخمک اعتقاد دارد که تاریخچه پزشکی اهدا کننده و خانواده اش دقیق است.
  این عامل اعتماد نباید نادیده گرفته شود.
  باید قبل از انتقال آزمایش های لازم صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود که گیرنده و اهدا کننده هیچ گونه مشکلی ندارند.
  تولد چندگانه یک عارضه رایج است.
  بروز تولد دوقلو بسیار زیاد است. در حال حاضر ASRM توصیه می کند که بیش از 1 یا 2 جنین در هر چرخه داده شده منتقل نشود.
  جنین های باقی مانده فریز می شوند برای اهدای جنین نهایی.

  به نظر می رسد خطر ابتلا به فشار خون ناشی از بارداری در حاملگی اهداء تخمک کمی بیشتر است.
  جنین
  بارداری با کمک اهدای تخمک همراه با خطر کمی افزایش پاتولوژی جفتی است.
  تغییرات ایمنی موضعی و سیستمیک نیز بیشتر از بارداریهای طبیعی است، بنابراین پیشنهاد شده است که این ارتباط ناشی از کاهش تحمل ایمنی مادر نسبت به جنین است، زیرا شباهت ژنتیکی بین حامل و جنین در حاملگی طبیعی ، از اهدای تخمک کمتر است.
  در مقابل، بروز سایر عوارض پرناتال مانند محدودیت رشد داخل رحمی، زایمان زودرس و ناهنجاری های مادرزادی، با IVF معمولی بدون اهدای تخمک قابل مقایسه است.

  تذکر : به طور کلی، اسناد قانونی امضا شده اند که حقوق و مسئولیت های اهدا کننده را تعیین می کند.
  اکثر پزشکان IVF تا زمانی که این اسناد در محل وجود نداشته باشند،تجویز دارو را به هیچ یک از اهداکنندگان ادامه نخواهند داد.

  مشروعیت و مسائل مالی : جبران مالی هدیه تخمک به میزان قابل توجهی در کشور متفاوت است. پرداخت ها به صورت توافقی طی آنچه در قرار دادها ذکر می شود انجام می شود.

  پیش نویس یک قرارداد را به شما توصیه می کنیم تا اطمینان حاصل شود که اهدا کننده حقوقی یا مسئولیت قانونی در مورد کودک یا جنین های یخ زده ندارد.
  قبل از شروع چرخه IVF اهداکننده تخمک، معمولا باید قرارداد اهداکننده تخمک را امضاء کند که حقوق اهدا کننده و گیرنده (ها) را با توجه به انتقال تخمک یا جنین را تعیین می کند. چنین قراردادهایی باید مشخص کنند که دریافت کنندگان ، والدین حقوقی فرزند و صاحبان قانونی هر تخمک یا جنین حاصل از چرخه هستند؛
  به عبارت دیگر، در حالی که اهدا کننده حق دارد در هر زمان قبل از اهدای تخمک از چرخه کناره گیری کند (اگر چه این کار را انجام دهد، قرارداد به طور کلی فسخ می شود و پرداختی به او صورت نمی گیرد)، هنگامی که تخمک منتقل می شوند، متعلق به گیرنده می شود.
  در موارد خاص اهدا کنندگان و والدین نیز می توانند در مورد شرایطی که مربوط به جنین های استفاده نشده هستند مذاکره کنند مثلا برخی از اهداکنندگان ترجیح می دهند که جنین های استفاده نشده تخریب شده یا اهدا شوند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند یا اجازه می دهند آنها را به زوج های دیگر نابارور اهدا کنند) .
  بعضی از ایالت ها نیز قانون تکالیف والدین را تصویب کرده اند، که این امر نشان می دهد که دریافت کننده یا گیرنده مسئولیت کامل والدین فرزند راکه در نظر گرفته شده را بر عهده دارد.

  ثبت دونر
  مقاله اصلی: ثبت نام اهدای کننده
  افراد اهدا کننده تخمک، اهداکنندگان اسپرم و افرادی که نیاز به دریافت تخمک دارند از طریق ارتباط با متخصصان ما در کمترین زمان و با اطمینان خدمات لازم را دریافت کنید.
  اکثر اهدا کنندگان ناشناس هستند، به عنوان مثال فرد دریافت کننده تخمک یا اسپرم، هویت واقعی اهدا کننده را نمی داند.
  اهدای جنین
  جایگزینی برای اهدای تخمک در برخی از زوجها، به خصوص کسانی که شریک مرد نمیتواند اسپرم زنده را فراهم کند، اهدای جنین است.
  اهدای جنین، استفاده از جنین هایی است که بعد از درمان زوج IVF به فرد دیگر یا زن و شوهر، و پس از قرار دادن آن جنین در رحم زن گیرنده، برای تسهیل حاملگی و زایمان، تکمیل شده است.
  ظاهدا جنین مقرون به صرفه تر از اهدای تخمک بر اساس "تولد زنده" است. مطالعه دیگری نشان داده است که جنین هایی که برای یک زن و شوهر ایجاد شده اند، با استفاده از یک اهداکننده تخمک، برای کمک به زن و شوهر دیگری در صورتی که زوج اول تصمیم به استفاده از آنها نداشته باشند، در دسترس قرار می گیرند.
   
  آخرین ویرایش توسط مدیر

  موضوعات مشابه