همه چیز درباره اهدای تخمک به صورت علمی + عکس

 • dr.yavari تاریخ شروع
 • اهدای تخمک و اطلاعات کامل درباره آن

  اهداء تخمک فرایندی است که به کمک آن می توان به عنوان بخشی از درمان باروری یا تحقیقات زیست پزشکی استفاده کرد.

  با هدف کمک به تولید مثل، تخمک اهدایی توسط تکنولوژی لقاح آزمایشگاهی انجام می شود .

  در حالی که تخمک در آزمایشگاه بارور می شود؛ اهداء تخمک به عنوان بخشی از تکنولوژی تولید مثل کمک کننده (ART) تولید مثل شخص ثالث است.
  egg-donation-abroad.jpg

  تاریخچه اهدای تخمک در جهان

  اولین فرزند متولد شده از اهداء تخمک در استرالیا در سال 1983 گزارش شد.
  در جولای 1983، یک کلینیک در جنوب کالیفرنیا، حاملگی را با استفاده از اهداء تخمک گزارش کرد که تولد اولین فرزند آمریکایی که از اهداء تخمک در روز 3 فوریه سال 1984 به دنیا آمده بود را اعلام کرد.
  این روش در مرکز پزشکی اورگاس UCLA و دانشگاه کاليفرنيا در مدرسه پزشکی لس آنجلس انجام شد.
  در این فرایند ، یک تخمک که تازه شروع به رشد کرده بود، از یک زن به زن دیگر منتقل شد که در اثر تلقیح مصنوعی 38 هفته بعد فرزند متولد شد .
  لازم به ذکر است اسپرم مورد استفاده در تلقیح مصنوعی از شوهر زن است.

  پیشرفت در IVF و اهداء تخمک کار را برای اجازه بحث و گفتگو آزاد و دائمی از اهداء تخمک و جنین به عنوان یک رویه معمول اسان تر کرده است.
  این پیشرفت راه را برای اهدای تخمک های انسانی و جنین انسان به عنوان یک روش معمول مانند سایر کمک های مالی مانند خون و اهدای عضو ارجح می دهد.
  روز به روز اطلاعات مردم در این زمینه بالا رفته و با مشاهده نتایج موفق آن ، پیشرفت های بیشتری را در سلامت زنان و رفع کامل ناباروری فراهم می آورد.

  این پیشرفت علمی تغییر چشم انداز برای کسانی که قادر به داشتن فرزند به علت ناباروری زنان نیست و برای زنان که در معرض خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی هستند بسیار کارآمد است.
  همانطور که IVF توسعه یافته است، روش های مورد استفاده در اهداء تخمک هماهنگ با این توسعه است:
  برای اهدای تخمک ، از اهداکننده طی یک عمل سرپایی تخمک را گرفته و تخمک را در آزمایشگاه بارور میکنند.
  همان روش مورد استفاده در بیماران IVFاست، اما جنین به جای تخمک به بدن مادر منتقل می شود.
  در مواردی که گیرنده به هر دلیلی رحم ندارد یا قادر به باروری نیست ، استفاده از یکی از دو روش فوق پیشنهاد می شود.
  اهدای تخمک و جنین اکنون تقریبا 18 درصد از تولدهای ثبت شده در لقاح آزمایشگاهی را تشکیل می دهند.
  این کار پایه فنی و چارچوب قانونی-اخلاقی را دربرابر استفاده بالینی از تخمک های انسانی و اهدای جنین، عملیات بالینی اصلی، که طی 25 سال گذشته تکامل یافته است، ایجاد کرد.

  بر پایه این تحقیق از زمان اعلام اولین تولددر سال 1984، بیش از 47،000 تولد زنده از ناحیه انتقال جنین اهداکننده ، اهدا شده و توسط مرکز کنترل بیماری (CDC) به زنان نابارور می گویند، که در غیر این صورت با هیچ شیوه ای دیگر موجود ، نمی توانند فرزندان داشته باشند.

  درباره تخمک گذاری

  نیاز به اهداء تخمک ممکن است به دلایل مختلف به وجود آید.
  زوج های نابارور ممکن است به اهدای تخمک کمک کنند ، زمانی که مرد نمیتواند فرزند ژنتیکی خود را به داشته باشد، زیرا تخمک های همسرش نمی توانند بارداری حیاتی ایجاد کنند یا این که آنها می توانند بارداری حیاتی را تولید کنند، اما شانس بسیار کم است که قابل پیش بینی نیست و یا از لحاظ مالی IVF با تخمک های خود او قابل انجام نیست.
  این وضعیت اغلب، با بالا رفتن سن اتفاق می افتد اما دلایل دیگری نیز وجود دارد ، ممکن است به علت شروع زودرس یائسگی باشد که ممکن است در اوایل دهه 20 رخ دهد.
  علاوه بر این، برخی از زنان بدون تخمدان متولد می شوند، در حالی که برخی از اندام های تولیدی زنان به علت بیماری یا شرایط دیگر آسیب دیده یا جراحی شده اند. یکی دیگر از نشانه ها، اختلال ژنتیکی در بخشی از بدن زن است ، مشکلاتی که می تواند با استفاده از تخمک از یک زن دیگر دور شود.
  بسیاری از زنان هیچ کدام از این مسائل را ندارند، اما در باروری تخمک خود ناموفق هستند؛ به عبارت دیگر، آنها دارای ناباروری تشخیص داده می شوند و به این ترتیب به تخمک های اهدا کننده یا جنین های اهدا کننده نیازمند می شوند. همان گونه که در بالا ذکر شد.

  اگر شرایط زیر را دارید تخمک دریافت کنید

  زن و شوهر می توانند با اهداکننده تخمک، فرزندان و اعضای خانواده آشنا شوند.
  در اغلب موارد، اهداکننده تخمک ناشناس یا نیمه ناشناس است (به عنوان مثال اهدا کننده تخمک ممکن است اطلاعات شخصی و پزشکی، عکس های خود و / یا اعضای خانواده و ایمیل و یا شخص ثالثی که مایل به برقراری ارتباط بین اهدا کننده و گیرنده هستند را فراهم کند).
  برخی دلایل ناباروری :
  عدم وجود مادرزادی تخمک
  سندرم ترنر
  دیسژنز گناد
  کاهش مقدار و کیفیت تخمک
  Oophorectomy
  یائسگی زودرس
  شیمی درمانی
  پرتو درمانی
  Autoimmunity
  سن بالای مادر
  ذخایر تخریبی مضر
  نارسایی حاملگی
  تخمدان های غیر قابل دسترس برای بازیابی تخمک

  انواع اهدا کننده تخمک

  اهدا کنندگان شامل انواع زیر است:

  اهداکنندگانی که به افراد دریافت کننده وابسته نیستند ، این کار را به دلایل غیرمستقیم و یا پولی انجام می دهند.
  اهدا کنندگان ناشناس و یا اهداکنندگان نیمه ناشناسی هستند که توسط سازمان های کمک کننده تخمک یا کلینیک های IVF معرفی می شوند.
  اهدا کنندگان تعیین شده، برای مثال یک دوست یا فامیلی توسط بیماران برای اهدا به طور خاص آورده شود.
  در صورتی که زن و شوهر کیسی برای اهداء داشته باشند می آورند و در غیر این صورت در لیست انتظار ما قرار می گیرند و به صورت ناشناس میتوانند هم تخمک دریافت کنند و هم تخمک اهدا کنند.

  روش اهدای تخمک

  اهدا کنندگان تخمک ابتدا معرفی، غربالگری و قبل از مشارکت در پروسه IVF رضایت خود را اعلام می کنند. هنگامی که اهدا کننده تخمک معرفی می شود، تحت درمان با تحریک IVF قرار می گیرد و تخمک را اهداء می کنند.
  پس از دریافت تخمک، تخمک توسط اسپرم همسر (یا اهداکننده اسپرم) در آزمایشگاه بارور می شود و پس از چند روز بهترین جنین حاصل می شود و در رحم گیرنده که برای انتقال جنین از قبل آماده شده است قرار می گیرد.
  دریافت کننده ، جنین را در بدن خود رشد می دهد و تا زمان تولد مراقبت های لازم را دریافت میکند و پس از تولد ، نوزاد را به خانواده اش تحویل می دهد.
   
  آخرین ویرایش توسط مدیر